Suomalaisfutaajat hyvissä asemissa Tanskan pääsarjassa – tulossa mitalien värisuora?
Kuva: Getty Images
Jesse Jorosen FC København on jo varmistanut Tanskan mestaruutensa, kun jäljellä on päätöskierros. Myös muissa mitalijoukkueissa saatetaan nähdä suomalaisia.
Joni Kauko ja Markus Halsti pelasivat sunnuntaina täydet minuutit, kun Esbjerg voitti siis jo mestaruutensa varmistaneen FC Københavnin 4-3. Nuori Noah Nurmi oli jälleen vaihtopenkillä, mutta ei päässyt kentälle. Esbjerg nousi voitolla kolmanneksi ja on pisteen edellä OB:ta. Paulus Arajuuren Brøndby on viidentenä ja Oliver Antmanin Nordsjælland kuudentena.
Hopeansa on jo varmistanut Tim Sparvin FC Midtjylland, joka voitti myös Tanskan cupin.
Esbjerg voitti Tanskassa mestaruutensa jo varmistaneen FC Københavnin 4-3 ja on kiinni pronssimitalissa ennen päätöskierrosta
Joni Kauko ja Markus Halsti urakoivat 90-minuuttiset, Noah Nurmi oli vaihdoissa. Jesse Joronen ei ollut vieraiden kokoonpanossa. #Huuhkajat
LUE MYÖS:
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä