Suomalainen supertalentti takoi hattutempun: ”Kansainvälistä kiinnostusta ihan koko ajan”
Kuva: Getty Images
FC Jazzin ja Suomen nuorisomaajoukkueen huippulupaus Terry Ablade on varmastikin jokaisen Euroopassa toimivan pelaajatarkkailijan seuraa heitä -listalla.
Tarjouksia ulkomailta on tullut ja lukuisia kutsuja testiin. Fulhamin reissulla vasta 16-vuotias hyökkäyspään pelaaja teki lähtemättömän vaikutuksen lontoolaisseuraan iskemällä testipelissään hattutempun Norwichin verkkoon alle 16-vuotiaiden pelissä.
Ablade on ollut jo pitkään ulkomaalaisten seurojen tarkkailtavana ja FC Jazzissa saadaan vastailla jatkuvasti vierailukutsuihin.
– Terrystä on kansainvälistä kiinnostusta ihan koko ajan. Juuri jouduimme kieltäytymään Espanjan La Ligassa pelaavan joukkueen testitarjouksesta koulukiireiden takia, FC Jazzin edustuksen joukkueenjohtaja Jarkko Westerlund kertoo Satakunnan Kansalle.
Abladella on voimassa oleva sopimus FC Jazzin kanssa, mutta annetuilla näytöillä on selvää, että nuori mies ei enää kauaa kotimaan Kakkosen peleissä aherra.
Lähde: Satakunnan Kansa
LUE MYÖS:
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun
- Sankari vietti tuplajuhlia – Helmarit voiton makuun
- Olipas lähellä – Suomelle silti huippusijoitus
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa
- Valtteri Bottas sai armahduksen!
- Suvi Minkkinen paukutteli ohi