Suomalainen supertalentti takoi hattutempun: ”Kansainvälistä kiinnostusta ihan koko ajan”
Kuva: Getty Images
FC Jazzin ja Suomen nuorisomaajoukkueen huippulupaus Terry Ablade on varmastikin jokaisen Euroopassa toimivan pelaajatarkkailijan seuraa heitä -listalla.
Tarjouksia ulkomailta on tullut ja lukuisia kutsuja testiin. Fulhamin reissulla vasta 16-vuotias hyökkäyspään pelaaja teki lähtemättömän vaikutuksen lontoolaisseuraan iskemällä testipelissään hattutempun Norwichin verkkoon alle 16-vuotiaiden pelissä.
Ablade on ollut jo pitkään ulkomaalaisten seurojen tarkkailtavana ja FC Jazzissa saadaan vastailla jatkuvasti vierailukutsuihin.
– Terrystä on kansainvälistä kiinnostusta ihan koko ajan. Juuri jouduimme kieltäytymään Espanjan La Ligassa pelaavan joukkueen testitarjouksesta koulukiireiden takia, FC Jazzin edustuksen joukkueenjohtaja Jarkko Westerlund kertoo Satakunnan Kansalle.
Abladella on voimassa oleva sopimus FC Jazzin kanssa, mutta annetuilla näytöillä on selvää, että nuori mies ei enää kauaa kotimaan Kakkosen peleissä aherra.
Lähde: Satakunnan Kansa
LUE MYÖS:
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu
- Isossa Omenassa hiljainen kiekkokevät
- Rory McIlroy nappasi pokaalin ja miljoonia
- KuPS ja AC Oulu puhtaalla pelillä Veikkausliigan kärjessä
- Golfässältä suoraa puhetta – ”Normaali paska viikko”
- Pitkän tauon jälkeen – Iivo Niskanen kumarsi Suomen mestarina
- Tästä alkaa kultajahti – Leijonien ensimmäinen leiriryhmä julki
- Montrealin tehotykki haamurajaan – eikä hän ole Patrik Laine
- Sami Välimäen pallo ei löytänyt reikää
- Parranpärinää Barcelonassa – fiksumpi otti etulyönnin