Sunderland pitää kiinni hyökkääjätähdestään: ”Hän ei ole myytävänä”
Kuva: Getty Images
Valioliigan Sunderlandin maalinteossa kuluvalla kaudella lähes kaikki kaikessa ollut kokenut Jermain Defoe on herättänyt myös muiden seurojen kiinnostuksen.
Kaksi vuotta sitten Sunderlandiin siirtynyt 34-vuotias Defoe on kuluvalla kaudella iskenyt Black Catsille 11 Valioliigamaalia eli selvästi yli puolet joukkueen kaikkiaan 19 osumasta.
West Ham ehti jo tehdä kuuden miljoonan punnan tarjouksen rutinoituneesta hyökkääjästä ja lontoolaisseuran uskotaan olevan valmis tuplaamaan tarjouksensa. Turhaan – ainakin Sunderland-manageri David Moyesin mukaan.
– Olemme sanoneet, että Jermain ei ole myytävänä ja hän ei ole myytävänä. West Ham teki tarjouksen ja me hylkäsimme sen, Moyes lausui painokkaasti BBC Sportin mukaan.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen