Steven Gerrardin päätös jatkosta vasta kesän mittaan
Kuva: Getty Images
Englannin putoamisen MM-jatkopeleistä varmistuttua alkoi heti pyöriä huhumylly sen suhteen, että kapteeni Steven Gerrard jättää maajoukkueen.
Gerrardin odotettiin mahdolliset ilmoittavan vetäytymisestään edustustehtävistään jo ennen alkulohkon päätösottelua Costa Ricaa vastaan, mutta toisin kävi.
– Ei pidä paikkaansa että ilmoittaisin yhtään mitään seuraavan viikon aikana, Gerrard sanoi SkySportsin mukaan.
– Luulen että tarvitse enemmän aikaa. Puhuin managerin kanssa [sunnuntaina] aamulla ja pyysin häntäkin miettimään tulevaisuuttani, mutta en missään nimessä aio hosua minkään päätöksen kanssa. En tunne että nyt on oikea aika tehdä päätös tai viikon päästäkään.
Gerrardin mukaan päätös venyy ainakin hänen lomansa yli. Tiistain Costa Rica -ottelussa hän aloittaa joka tapauksessa vaihtopenkillä – tämän manageri Roy Hodgson vahvisti jo sunnuntaina.
LUE MYÖS:
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti