Steven Gerrardin päätös jatkosta vasta kesän mittaan
Kuva: Getty Images
Englannin putoamisen MM-jatkopeleistä varmistuttua alkoi heti pyöriä huhumylly sen suhteen, että kapteeni Steven Gerrard jättää maajoukkueen.
Gerrardin odotettiin mahdolliset ilmoittavan vetäytymisestään edustustehtävistään jo ennen alkulohkon päätösottelua Costa Ricaa vastaan, mutta toisin kävi.
– Ei pidä paikkaansa että ilmoittaisin yhtään mitään seuraavan viikon aikana, Gerrard sanoi SkySportsin mukaan.
– Luulen että tarvitse enemmän aikaa. Puhuin managerin kanssa [sunnuntaina] aamulla ja pyysin häntäkin miettimään tulevaisuuttani, mutta en missään nimessä aio hosua minkään päätöksen kanssa. En tunne että nyt on oikea aika tehdä päätös tai viikon päästäkään.
Gerrardin mukaan päätös venyy ainakin hänen lomansa yli. Tiistain Costa Rica -ottelussa hän aloittaa joka tapauksessa vaihtopenkillä – tämän manageri Roy Hodgson vahvisti jo sunnuntaina.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä