Sotshissa rajusti pettynyt pujottelija viimein olympiakultaan – pyysi anteeksi idioottipuheitaan
Kuva: Getty Images
Kokenut ruotsalaislaskija André Myhrer pääsi viimein juhlimaan olympiavoittoa Pyeongchangin olympialaisten miesten pujottelukisan jälkeen.
35-vuotias Myhrer oli ensimmäisen kierroksen toiseksi nopein laskija ja onnistui myös toisessa laskussaan. Olympiavoitto varmistui, kun ratkaisukierroksella viimeisenä rinteeseen tullut Norjan Henrik Kristoffersson laski ulos. Kisan suursuosikki, Koreassa jo kaksi olympiakultaa haalinut Itävallan Marcel Hirscher, laski ulos jo ensimmäisellä kierroksella. Hopeaa otti Sveitsin Ramon Zenhäusern ja pronssia Itävallan Mario Matt.
Olympiakulta Koreassa antoi Myhrerille hyvityksen neljän vuoden takaiselle jättipettymykselle Sotshin olympialaisissa. Lääkärit olivat kieltäneet häneltä kilpailun polvivammojen takia, mutta siitä huolimatta ruotsalainen lähti mukaan pujottelukisaan. Ensimmäisen kierroksen jälkeen hän oli toisena, mutta laski 12 muun laskijan joukossa ulos toisella kierroksella kroatialaisvalmentaja Ante Kostelicin tekemällä vaikealla radalla.
Pettynyt Myhrer kutsui kisan jälkeen Kostelicia ”helvetin idiootiksi, jonka on aika jäädä eläkkeelle”. Olympiavoittajana Myhrer joutui jälleen kerran palaamaan neljän vuoden takaisiin tapahtumiin, joita hän on jo aiemmin pyytänyt anteeksi.
− En ole ylpeä siitä, mitä Sotshissa tapahtui. Mutta ennen kisaa en edes tiennyt, pystynkö laskemaan. Ensimmäisen laskun jälkeen olin toisena ja minulla oli mahdollisuus mitaliin, ja sitten epäonnistuin. Luulen että suurin osa ihmisistä ymmärtää, kuinka vaikeaa sellainen vuoristorata on henkisesti, Myhrer selitti.
Myhrerillä oli aiemmin palkintokaapissaan yksi olympiamitali, pronssi Vancouverin pujottelusta 2010.
Lähde: Expressen.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Tallinnan KHL-hankkeen puuhamies: ”Haluamme nostaa virolaisen jääkiekon Jokerien tasolle”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- Alppitähti Lindsey Vonn juhlisti synttäreitään viattomalla bikinikuvalla – fanit sekosivat: ”P**seesi on mieletön”