”Someraivo on tullut valitettavasti myös huippusalibandyyn” – rajua kritiikkiä F-liigan puolivälierissä

SPV:n taival F-liigan pudotuspeleissä päättyi lauantaina, kun TPS otti puolivälierissä ratkaisevan neljännen voiton niukasti maalein 5-4 ja pudotti seinäjokelaiset jatkosta otteluvoitoin 4-1. Pettymys SPV-leirissä oli luonnollisesti iso ja päävalmentaja Tommy Koponen nosti esille toisenkin pointin.
Koponen antoi TPS:lle täyden tunnustuksen pelillisistä otteista, mutta turkulaispelaajien käyttäytyminen puolivälieräsarjassa oli sellaista, jota Koposen oli vaikea sulattaa.
– Tässä sarjassa nähtiin Tepsin suunnasta maajoukkuepelaajia myöten niin ala-arvoista ja sairastakin käytöstä tuolla kentällä, että olen sikaylpeä siitä, etteivät tämän logon alla pelaavat sellaiseen syyllisty, Koponen laukoi Ilkka-Pohjalaiselle.
Kokenut valmentaja kokee, että asiat ovat menossa tällä hetkellä täysin väärille laduille.
– Olen isossa kuvassa vähän surullinen suomalaisen salibandyn puolesta. Tämä on nousussa ja kun olen pitkään ollut lajin parissa, niin olen siitä huolestunut. Jos yhteiskunnassa puhutaan someraivosta, niin valitettavasti joudun toteamaan, että sitä on tullut myös huippusalibandyyn.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla