SJK hankki topparin – ”Näin hänessä heti jotain ja halusin hänet meille”

SJK tiedottaa tehneensä sopimuksen toppari Didier Kadion kanssa. 28-vuotiaan norsunluurannikkolaisen sopimus kattaa loppukauden ja sisältää myös option tulevista vuosista.
Pelaaja on päävalmentaja Alexei Eremenkolle tuttu mies FF Jaron vuosilta.
– Tykkäsin tästä pojasta heti siitä lähtien, kun näin hänestä ensimmäisen videon. Olin silloin etsimässä pelaajaa, joka pystyy pelaamaan usealla eri pelipaikalla. Videolla hän pelasi topparina ja puolustavana keskikenttäpelaajana. Tietenkin videon voi saada näyttämään hyvältä, mutta näin hänessä heti jotain ja halusin hänet meille. Kun hän tuli meille, hän teki vaikutuksen kaikkiin, vaikka oli silloin vielä nuori. Harmillisesti talouden vuoksi hän ei voinut kuitenkaan jatkaa silloin meillä, Eremenko kommentoi.
Kadio siirtyy Seinäjoelle ilmaisella siirrolla Armeniasta, jossa hänen sopimuksensa loppui vastikään Pyunik Jerevanian kanssa.
- Suomen kisaajat valittu MM-kisojen kenraaliin
- Sebastian Aho ylsi upeaan saavutukseen
- Chelsea rikkoi Valioliigan siirtoennätyksen
- Sebastian Aho taas Carolinan sankarina
- Sebastian Ahon hurja vire sai jatkoa
- Bayer Leverkusenin voittoputki katki – Bundesliigassa huipputasaista
- Niskaset loistavassa vauhdissa Ranskassa
- Aleksander Barkov nosti Floridan viime hetkillä voittoon
- Huuhkajien hyökkääjän kovalle maalivireelle jatkoa
- Lauri Vuorinen Suomen lauantainen onnistuja maastohiihdon maailmancupissa