Shokki Brasilialle: selkänikama murtunut – Neymarin kisat ohi

Brasilia joutui maksamaan kalliisti puolivälierävoitostaan Kolumbiaa vastaan. sillä joukkueen tähtipelaaja Neymar loukkaantui, eikä häntä nähdä enää kentillä lopputurnauksessa.
Neymar kannettiin paareilla kentältä ja kiidätettiin sairaalaan, jossa tehtyjen kuvausten kertoma oli tylyä kieltä.
– Kuvat vahvistivat, että hänen kolmas selkänikamansa on murtunut, Brasilian liiton lääkäri Rodrigo Lasmar kertoi Fifa.comin mukaan.
– Toipumista ajatellen se on nopeasti paraneva murtuma, mutta valitettavasti hän ei ole pelikunnossa ensi viikolla.
Lasmarin mukaan Neymar toipuu kuitenkin muutamassa viikossa.
– Se ei ole vakavaa sikäli, että leikkausta ei vaadita, mutta hänellä on kipuja ja selän pitää olla liikkumatta parantuakseen. Hänen täytyy käyttää tukivyötä muutaman viikon ajan ennen kuin voi liikkua normaalisti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Leijonat päätti alkulohkon voittoisasti – puolivälierävastus selvillä
- Leijonat kaatoi Kanadan
- Max Verstappen Imolan ykkönen
- Leijonat nihkeään voittoon Latviasta
- Toronto pakotti Floridan seitsemänteen otteluun
- Leijonat murjoi Slovenian
- Kasperi Kapanen Edmontonin sankari – Florida tarrasi jatkopaikkaan
- Mikael Granlund hattutemppusankarina
- Ruotsi niukasti Leijonia vahvempi
- Mikko Rantasen hurja vire jatkuu