Seura vahvisti: suomalaispelaaja palaa Suomeen – ja HJK:hon?
Puolustaja Daniel O’Shaughnessy on palaamassa Suomeen, kerrotaan hänen nykyisen seuransa, englantilaisen Cheltenham Townin sivuilla.
Seura kertoo suostuneensa siihen, että O’Shaughnessyn sopimus puretaan ja tämä palaa Suomeen. MTV Sportin mukaan puolustaja on matkalla HJK:hon, jossa hän on pelannut aiemmin juniorina.
– Olemme aika pitkällä pääsyssä sopuun siitä, että Dan palaa kotiin, Cheltenhamin manageri Gary Johnson sanoi seuran sivuilla.
– Dan lähestyi meitä ja kertoi kiinnostuksestaan palata Suomeen. Hän on nyt ollut täällä vähän aikaa eikä ole saanut vakituisesti pelata. Olemme periaatteessa jo antaneet hänelle luvan siirtyä tähän seuraan Suomessa.
Johnson lisäsi, ettei siirto ole vielä mahdollinen ennen vuoden vaihtumista. Kaikki osapuolet ovat kuitenkin tyytyväisiä ratkaisuun.
Riihimäeltä lähtöisin oleva O’Shaughnessy, 23, siirtyi Cheltenheimiin kesällä 2016 Brentfordista. Hän on pelannut kuluvalla kaudella kymmenessä Englannin Kakkosliigan ottelussa reilut 520 minuuttia.
LUE MYÖS:
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä