Seura vahvisti: suomalaispelaaja palaa Suomeen – ja HJK:hon?
Puolustaja Daniel O’Shaughnessy on palaamassa Suomeen, kerrotaan hänen nykyisen seuransa, englantilaisen Cheltenham Townin sivuilla.
Seura kertoo suostuneensa siihen, että O’Shaughnessyn sopimus puretaan ja tämä palaa Suomeen. MTV Sportin mukaan puolustaja on matkalla HJK:hon, jossa hän on pelannut aiemmin juniorina.
– Olemme aika pitkällä pääsyssä sopuun siitä, että Dan palaa kotiin, Cheltenhamin manageri Gary Johnson sanoi seuran sivuilla.
– Dan lähestyi meitä ja kertoi kiinnostuksestaan palata Suomeen. Hän on nyt ollut täällä vähän aikaa eikä ole saanut vakituisesti pelata. Olemme periaatteessa jo antaneet hänelle luvan siirtyä tähän seuraan Suomessa.
Johnson lisäsi, ettei siirto ole vielä mahdollinen ennen vuoden vaihtumista. Kaikki osapuolet ovat kuitenkin tyytyväisiä ratkaisuun.
Riihimäeltä lähtöisin oleva O’Shaughnessy, 23, siirtyi Cheltenheimiin kesällä 2016 Brentfordista. Hän on pelannut kuluvalla kaudella kymmenessä Englannin Kakkosliigan ottelussa reilut 520 minuuttia.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Alle 19-vuotiaiden poikien jalkapallon EM-lopputurnaus Suomeen
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat