Sensaatiovalmentaja super-vaihtomiehestä: ”Hän oli pettynyt penkkikomennuksesta”
Kuva: Getty Images
Lyon palasi rytinällä eurooppalaisen jalkapallon terävimpään kärkeen voittamalla Manchester Cityn Mestarien liigan puolivälierissä lauantaina. Jo nyt kultasormivalmentajien joukkoon noussut Rudi Garcia kertoi ottelun jälkeen, että pelin suurin sankari, kahden maalin Moussa Dembele, oli pettynyt siitä, että hänet jätettiin pois avauksesta.
– Moussa oli pettynyt penkkikomennuksesta. Mutta sanoin hänelle ennen peliä, että hän tulee olemaan erittäin tärkeä pelaaja, kun hän tulee sisään, Garcia kertoi RMC Sportille.
Dembele itsekin myönsi, ettei penkkikomennus ollut helppo.
– Penkillä oleminen ei ole koskaan helppoa. Kun pääset sisään, haluat tuoda mitä pystyt peliin – ja sen minä tein tänään. Joukkuehenki on muuttunut ja me olemme nyt huipulla, Dembele ilakoi RMC Sportille.
Garcia valotti myös syitä, miksi Cityn taival päättyi jälleen kerran Mestarien liigassa odotettua aikaisemmin.
– Me voitimme taktisen taistelun ja toteutimme pelisysteemimme loistavasti, Garcia kiteytti.
Lyon ensi keskiviikkona pelattavaan välierään. Vastaan tulee Bayern München, joka teki täydellistä hakkelusta Barcelonasta omassa puolivälierässään.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä