Sensaatio – suomalaislupaus heti avauksessa

Hollannin pääsarja Eredivisie alkoi viikonloppuna. Suomalaisittain ei kovin paljoa seurattavaa odotettu, mutta jo ensimmäinen kierros toi sensaation: vasta 18-vuotias Fredrik Jensen nousi Hollannin suurseuroihin kuuluvan Twenten avauskokoonpanoon ja teki debyyttinsä.
Samassa joukkueessa pelaava toinen Jensen, isoveli Richard, ei ollut Twenten kokoonpanossa.
Fredrik Jensen sai mukavasti peliaikaa jo kesän valmistavissa otteluissa, mutta tästä huolimatta 19-vuotiaiden maajoukkuemiestä ei odotettu avauskokoonpanoon. Näin kuitenkin tapahtui ja porvoolainen esiintyi Twenten hyökkäyksessä.
Suomalaisittain erittäin kiinnostava ottelu on vielä kesken. Twente on tappiolla kotikentällään Exelciorille lukemin 1-2, kun ottelua on muutama minuutti jäljellä. Jensen vaihdettiin kentältä 67. minuutilla.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin