”Se on rikollista” – Jürgen Klopp kritisoi Valioliigan ohjelmaa

Englannin Valioliigassa pelataan perinteiseen tapaan täysi kierros Tapaninpäivänä. Osa joukkueista on tulessa sen jälkeen jo tulevana lauantaina eli otteluiden väliin jää vain yksi lepopäivä.
Valioliigan loppuvuosi on aina ollut kiireinen, mutta nyt ottelut seuraavat toistaan jopa poikkeuksellisen nopeasti ja managerit ovat kaikkea muuta kuin tyytyväisiä.
– Se ei missään nimessä ole ok ja silti meillä on se edelleen. Kellään managereista ei ole ongelmaa pelata Tapaninpäivänä, mutta pelaaminen sekä 26. että 28. päivä on rikollista, Liverpoolin manageri Jürgen Klopp höyrysi BBC Sportin mukaan.
– Ei ole mitään syytä jättää joukkueille alle 48 tuntia ennen seuraavaa Valioliigan ottelua.
Yksi kovimmin ottelutahdin iskemistä joukkueista on Crystal Palace, joka pelaa samalla kellonlyömällä sekä torstaina että lauantaina.
– On julmaa pelata meidän tasollamme vain yhden päivän levolla, muotoilee kokenut Palace-luotsi Roy Hodgson.
– Se on likaa pyydetty, enkä nauti tästä osuudesta. Tämä on erittäin vaarallinen jakso – voi tulla loukkaantumista, voi tulla uupumusta. Yhtäkkiä huomaat katsovasi taulukkoa ylöspäin etkä enää alaspäin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa