Scott Stevens – tänä päivänä ikuiseen pelikieltoon tai melkein vankilaan, vuonna 2000 MVP

NHL-kausi 1999-2000 päättyi New Jersey Devilsin voittojuhliin. Devilsin kokoonpano oli mielenkiintoinen: joukkueessa oli pari pienikokoista, mutta erittäin taitavaa ja luisteluvoimaista pelaajaa – kuten esimerkiksi Brian Rafalski – mutta suurin osa pelaajista oli kurinalaisia, puolustuspeliin sitoutuneita romuluisia sekä kovaotteisia ”old school” -karjuja.
Tietysti maalissa oli yksi kautta aikojen parhaista maalivahdeista, Martin Brodeur, mutta joukkueen todellinen kasvo ja johtohahmo oli ryhmän kapteeni, Scott Stevens.
Stevens oli kivikova puolustaja ja brutaali taklaaja. Hänen avojään tappotaklauksiaan pidettiin omana aikanaan loistavina pommeina, joita kilvan ylistettiin. Ajassa ajan tavalla, kun nykypäivänä katselee Stevensin niittejä YouTuben koosteista, voi vain kuvitella, että nykyajan kurinpito tekisi. Stevens istuisi todennäköisesti jatkuvasti pelikiellossa tai olisi kärjistetysti vankilassa… Niin pahaa jälkeen körilään iskua tekivät vaikkapa Eric Lindrosiin tai Paul Kariyaan.
Tämä ei kuitenkaan poista sitä, etteikö Stevens ollut loistava puolustaja ja suuri johtaja. Hän ei ole suotta valittuna jääkiekon Hall of Fameen. Juuri Stevensin johdolla New Jersey marssi mestaruuteen Jere Lehtisen edustaman Dallas Starsin yli. Kippari Stevens valittiin finaalisarjan MVP-pelaajaksi täysin ansaitusti.
Viasat ja Viaplay näyttävät keskiviikkona New Jerseyn ja Dallasin välisen kuuden ottelun mittaiseksi venyneen sarjan. Torstaina klassikkosarjat jatkuvat Viasatin kanavilla, kun vastakkain ovat Carolina ja Jussi Markkasen edustama Edmonton kaudelta 2005-06.
Katso Scott Stevensin uroteot:
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla