Savon Sanomat: Jukurien toimitusjohtajalle lähes 15 000 euron sakot – tuomio lieveni hovioikeudessa
Itä-Suomen hovioikeus on tuominnut Jukurit HC:n hallituksen puheenjohtajan ja toimitusjohtajan Jukka Toivakan liikenneturvallisuuden vaarantamisesta 50 päiväsakkoon, josta tuli maksettavaa 14 900 euroa.
Savon Sanomien mukaan hovioikeus kuitenkin muutti merkittävästi Etelä-Savon käräjäoikeuden aiemmin Toivakalle tuomitsemaa rangaistusta. Käräjäoikeus oli tuominnut Toivakan kahdeksaksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen liikenneturvallisuuden vaarantamisen lisäksi virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Hovioikeus hylkäsi toisen syytteistä ja alensi siten rangaistusta.
Syytteissä oli kyse tapauksesta, jossa Toivakka pysäköi autonsa kadulle Mikkelin keskustassa joulukuussa 2018. Koska auto oli pysäköity maksulliselle paikalle maksamatta, pysäköinninvalvoja otti autosta valokuvan. Toivakka tuli samaan aikaan autolleen ja alkoi todistajan mukaan hermostuneesti elehtiä ja riidellä pysäköinninvalvojan kanssa. Pian hän kuitenkin poistui autolla voimakkaasti kiihdyttäen paikalta.
Hovioikeus katsoi toisin kuin syyttäjä, että Toivakka ei ollut uhkaillut pysäköinninvalvojaa tai yrittänyt törmätä tähän tarkoituksella. Toivakka tuomittiin kuitenkin liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja hovioikeus muutti käräjäoikeuden aiemman tuomion sakoiksi.
Lähde: Savon Sanomat
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- Annina Rajahuhta: ”Ylivoima ratkoo pelejä”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”