Sauli Väisänen: ”Kiitos Ville”
Kuva: Juha Tamminen
AIK:sta Italian pääsarjan nousijajoukkue SPAL:in riveihin siirtynyt Sauli Väisänen kiittää edesmennyttä agenttiaan, Ville Lyytikäistä, kaikesta tehdystä työstä uransa eteen.
– Haluan muistaa edesmennyttä Ville Lyytikäistä kaikesta siitä työstä, jota hän agenttinani teki uran alkumetreillä. Saan kiittää Villeä siirrosta AIK:n riveihin. Sitä kautta ura on sitten edennyt aika lailla käsikirjoituksen mukaan, Väisänen sanoi Palloliiton verkkosivuilla.
– Alunperinkin oli ajatus, että näillä main pääsisin kokeilemaan siipiäni isommassa sarjassa. Tämä on todella hieno ja magee juttu. Odotan todella suurella innolla sitä, että pääsen uuden joukkueen mukaan.
Väisänen matkustaa perjantaina Italiaan ja käy läpi lääkärintarkastuksen. Jos mitään täysin yllättävää ei tapahdu, toppari liittyy uuden seuransa harjoitusvahvuuteen jo viikonloppuna. Yhtenä tavoitteenaan Väisänen mainitsee Palloliiton haastattelussa kulkea Perparim Hetemaj´n viitoittamalla tiellä.
– Kovin montaa suomalaispelaajaa ei ole Seria A:ssa pelannut. Hienoa päästä Perparim Hetemaj´n jalanjäljille. Hän on tehnyt loistavan uran Italiassa. Siitä pitää yrittää ottaa mallia, Väisänen ylistää.
Sauli Väisäsen sopimus on muotoa 3+1 vuotta.
LUE MYÖS:
- Ruotsi ja Tanska jatkavat MM-jahtia
- Pääkaupunkiseutu hiljeni liigatasolla
- Olympiakomitealta raju linjaus naisurheilijoille – ”Ei ole reilua”
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara