Sami Kapanen muistelee: ”JOS olisimme hoitaneet kotipelin…”

Huikean kauden Carolinan riveissä kaudella 2001-02 pelannut Sami Kapanen palaa muistoissa finaaleihin. Detroit Red Wings oli vahvempi otteluvoitoin 4-1, mutta kevään yllättäjä Carolinalla oli omat saumansa jopa tehdä vielä yksi yllätys – voittaa pokaali.
– Voitimme avauspelin Detroitissa ja hävisimme toisen ottelun. Kolmas ottelu oli kotona ja se oli uskomaton hetki. Peli meni kolmannelle jatkoajalle, Kapanen muistelee.
– Igor Larionov ratkaisi ottelun lopulta. JOS olisimme hoitaneet kotipelin, olisi siitä tullut pitkä ottelusarja.
Detroit oli tuolloin kivikova. Joukkue vilisi pelaajia, jotka tiesivät, miten Stanley Cupit voitetaan. Hidalgona hääräsi ruotsalainen puolustajalegenda Nicklas Lidström.
– Kun näin jälkijättöisesti katsoo, siitä Detroitin joukkueesta tuli yli kymmenen Hall of Fame -pelaajaa, Kapanen muistuttaa.
– Finaalipaikka tuotti kuitenkin hyvää myös Carolinalla. Tietty kiekkobuumi lähti siellä nosteelle ja huipentui sitten Stanley Cupin voittamiseen.
Tuossa vaiheessa Sami Kapanen ei enää joukkueessa ollut. Raleigh oli vaihtunut Philadelphiaan. Tästä huolimatta Kapanen tullaan aina muistamaan Carolinassa yhtenä avainpelaajista sillä kaudella, kun joukkue löi itsensä läpi ja ansaitsi paikan finaaleissa.
Viasat ja Viaplay näyttävät finaalisarjan kanavillaan torstaina.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin