Saksan tuore F1-tulokas on Michael Schumacherin löytö – ”Schumi oli juuri oikeana päivänä tarkkailemassa minua”
Kuva: Getty Images
21-vuotias Pascal Wehrlein ajaa alkavalla kaudella formula ykkösissä ja on sarjan neljäs Saksaa edustava kuljettaja. Kolme muuta saksalaisnimeä ovat Nico Rosberg, Sebastian Vettel ja Nico Hülkenberg.
Nuoreen Wehrleiniin nitoutuu myös seitsenkertainen formulalegenda Michael Schumacher. Schumi oli nimittäin oikeaan aikaa oikealla paikalla. Hän nappasi kaudeksi 2009 Wehrleinin omaan kartin ”KSM Racing”-talliinsa.
– Michael Schumacher oli vuonna 2008 juuri sinä päivänä tarkkailemassa minua, kun kauden 2009 tuleva pestini ratkaistiin. Hän suoritti valinnan. Minä olin yksi kahdesta kuljettajasta, jotka pääsivät mukaan. Schumi on siis käynnistänyt kuljettajaurani, Wehrlein kertoo Bild-lehden haastattelussa.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan