Ruotsilla kivikova joukkue Finnkampeniin – tuleeko pataan?

Kaikki Pekingin MM-kisoissa pisteille yltäneet neljä ruotsalaista: seiväshyppääjä Angelica Bengtsson, kiekonheittäjä Daniel Ståhl, kestävyysjuoksija Abeba Aregawi ja pituushyppääjä Khaddi Sagnia ovat mukana viikonvaihteessa Tukholman olympiastadionilla kilpailevassa Ruotsi-ottelujoukkueessa.
– Hienoa, että meillä on jalkeilla näin vahva joukkue. Se kertoo, että maajoukkueen kärkinimet arvostavat maaottelua, Ruotsin liitossa maajoukkuetoiminnasta vastaava Karin Torneklint sanoo SUL:n nettisivuilla.
Bengtsson oli Pekingissä neljäs, Ståhl kuudes, Aregawi 1500 metrillä kuudes ja Sagnia seitsemäs. Torneklint riemuitsee siitä, että MM-menestyjien ohella kuluvan kesän Ruotsin mestarit ovat maajoukkueessa mukana.
Tilastojen valossa Ruotsi lähtee maaottelun suosikkina niin miesten kuin naisten otteluissa. Torneklint varoittaa kuitenkin luottamasta liikaa tilastoihin.
– Aikuisten maaottelussa meillä näyttäisi olevan tilastojen perusteella aika hyvät asemat, mutta ne voivat muuttua nopeasti, Torneklint sanoo.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa