Ruotsilla kivikova joukkue Finnkampeniin – tuleeko pataan?
Kuva: Getty Images
Kaikki Pekingin MM-kisoissa pisteille yltäneet neljä ruotsalaista: seiväshyppääjä Angelica Bengtsson, kiekonheittäjä Daniel Ståhl, kestävyysjuoksija Abeba Aregawi ja pituushyppääjä Khaddi Sagnia ovat mukana viikonvaihteessa Tukholman olympiastadionilla kilpailevassa Ruotsi-ottelujoukkueessa.
– Hienoa, että meillä on jalkeilla näin vahva joukkue. Se kertoo, että maajoukkueen kärkinimet arvostavat maaottelua, Ruotsin liitossa maajoukkuetoiminnasta vastaava Karin Torneklint sanoo SUL:n nettisivuilla.
Bengtsson oli Pekingissä neljäs, Ståhl kuudes, Aregawi 1500 metrillä kuudes ja Sagnia seitsemäs. Torneklint riemuitsee siitä, että MM-menestyjien ohella kuluvan kesän Ruotsin mestarit ovat maajoukkueessa mukana.
Tilastojen valossa Ruotsi lähtee maaottelun suosikkina niin miesten kuin naisten otteluissa. Torneklint varoittaa kuitenkin luottamasta liikaa tilastoihin.
– Aikuisten maaottelussa meillä näyttäisi olevan tilastojen perusteella aika hyvät asemat, mutta ne voivat muuttua nopeasti, Torneklint sanoo.
LUE MYÖS:
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa
- Valtteri Bottas sai armahduksen!
- Suvi Minkkinen paukutteli ohi
- Olli Määttä kaupattiin – isompi vonkale huhuissa
- Liigacupin välieräparit selviävät torstaina
- Nyt se varmistui – ei tule Jussi Tapola HIFK:n johtoon
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa