Ruotsalaisen syrjäyttämä suomalaismolari sai NHL-kutsun vain kaksi päivää farmikomennuksen jälkeen

Joonas Korpisalo on saanut NHL-seura Columbus Blue Jacketsilta kutsun riveihinsä. Vastikään perjantaina seura tiedotti passittaneensa Korpisalon farmiliiga AHL:ssä pelaavan Cleveland Monstersin riveihin ja kutsuneensa tilalle ruotsalaiskassari Anton Forsbergin, mutta nyt tilanne on muuttunut radikaalisti.
Suomessa kelpaa hymyillä, sillä vain kahdessa päivässä Forsbergin ja Korpisalon roolit muuttuivat täysin. Syrjäytetystä tuli syrjäyttäjä.
Korpisalo, 22, ehti pelata AHL:ssä yhden ottelun komennuksien välillä. Hän torjui viikonloppuna 25 laukausta Clevelandin 3-2-jatkoaikavoitossa Chicago Wolvesista.
Korpisalo on pelannut tällä kaudella neljässä NHL:n ottelussa torjuntaprosentilla 89,3. AHL:ssä vastuuta on tullut 13 pelissä hieman paremmalla prosentilla 90,2.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Seiska: Makwan Amirkhanin veljeä vastaan nostettiin raiskaussyyte – kieltää syyllisyytensä
- HJK:n faniryhmä ryhtyi toimenpiteisiin – rajoittiko poliisi laittomasti liikkumisen vapautta?
- Kuva: Cristiano Ronaldo sai faninsa sekunneissa raivon partaalle
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Cristiano Ronaldo vaatimattomana: ”Olen maailman paras pelaaja ainakin 20 vuoteen”
- Futisjumala Diego Maradona sekoili suorassa TV-lähetyksessä
- Hymy: Suomalainen kohukaunotar avautuu yöstään UFC-tähti Makwan Amirkhanin kanssa – kertoo erikoisesta tunnista
- Joel Pohjanpalon vamman vakavuus salattiin pitkään − ”Oli noin puolen sentin päässä, että urani olisi ollut paketissa”
- Jukka Lehtovaara arvioi TPS:n nykyistä maalivahtia: ”Veskan pitää pystyä kääntämään pelejä”