Ruotsalaiselta naiskiekkoilijalta tyly kuitti liiton pääsihteerin erosta: ”Asiat voivat mennä vain parempaan”

Ruotsin jääkiekkoliitossa on myrskynnyt viime aikoina ja lopputuloksena pääsihteeri Tommy Boustedt jätti keskiviikkona tehtävänsä. Kommentit ovat olleet tyypillisen kiittäviä ja kohteliaita pääosin, mutta Ruotsin naisten maajoukkuepelaaja Erika Grahn ei säästele sanoissaan.
Viime syksynä ”Damkronor” oli jo lakossakin, kun joukkue koki, ettei liiton ylimmän johdon taholta tule minkäänlaista kunnioitusta. Ruotsin liittoa vastaan on lisäksi nostettu syytteitä naisten syrjimisestä palkkauksen osalta.
Boustedtin ero ei Ruotsin pitkäaikaista kapteenia Grahnia suuremmin surettanutkaan.
– Rehellisesti sanoen en tunne juuri mitään. Kaikki on ollut yhtä sirkusta viime vuodet ja sen myötä tunteet ovat varmaan vähän kadonneet. Positiivista tämä on kuitenkin tulevaisuutta ajatellen, asiat voivat mennä vain parempaan, Grahn sanoi SVT:lle.
Tulevalle pääsihteerille Grahnilla on selkeät evästykset.
– Joku joka näkee kokonaisuuden ja kaikki liiton osa-alueet. Sekä urheilullisesti että taloudellisesti ja myös imagon. Selkeä johtaja!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin