Roope Hintzin vahva vire jatkuu
Roope Hintz esiintyi jälleen väkevästi Dallasin riveissä, kun hän venytti pisteputkensa kolmeen.
Hintz oli Dallasin ehdoton johtotähti, kun hän latasi kaksi maalia ja syötti yhden Dallasin kukistaessa Edmontonin. Hieman tahmean alkukauden jälkeen Hintz on päässyt hyvään vauhtiin tilastoimalla kolmessa edellispelissä 3+4. Miro Heiskanen ja Esa Lindell saivat tililleen myös syöttöpisteet.
Anton Lundell pääsi maalin makuun, kun Florida kukisti Detroitin 2-0. Niko Mikkolalle kirjattiin syöttöpiste.
Syöttöpisteen sai myös Sebastian Aho, joka syötti Carolinan ainokaisen Rangersia vastaan. Matias Maccellin pistetili karttui niin ikään syötöllä Arizonan kukistaessa Montrealin 3-2.
Joonas Korpisalo joutui taipumaan edelliskauden seuralleen, kun Los Angeles kukisti Ottawan 3-2. Korpisalolle kirjattiin 35 torjuntaa. San Josen surullinen alkukausi sai jatkoa 1-10-tappiolla Vancouverille. Kaapo Kähkönen otettiin vaihtoon kuuden päästetyn maalin jälkeen ja torjuntoja ehti kertyä 13.
NHL:n viime yön tulokset:
Detroit–Florida 0–2
Columbus–Tampa Bay 4–2
NY Rangers–Carolina 2–1
Washington–NY Islanders 0–3
Ottawa–Los Angeles 2–3
Boston–Toronto 3–2 vl
Minnesota–New Jersey 3–5
Edmonton–Dallas 3–4
Seattle–Nashville 4–2
Vegas–Winnipeg 5–2
Arizona–Montreal 3–2
San Jose–Vancouver 1–10
Elisa Viihde Viaplay esittää kaikki NHL:n ottelut suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa
- Valtteri Bottas sai armahduksen!
- Suvi Minkkinen paukutteli ohi
- Olli Määttä kaupattiin – isompi vonkale huhuissa
- Liigacupin välieräparit selviävät torstaina
- Nyt se varmistui – ei tule Jussi Tapola HIFK:n johtoon
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa