Robert Heleniukselle pettymys

Kuva: Getty Images
Suomalaisnyrkkeilijä Robert Heleniusta ei valittu kohtaamaan Deontay Wilderia ammattinyrkkeilyn WBC-liiton raskaansarjan MM-ottelussa.
Ehdolla otteluun oli useita nyrkkeilijöitä. Wilder kohtaa seuraavaksi 25. helmikuuta Gerald Washingtonin Alabaman Birminghamissa.
Wilderin piti alun perin kohdata puolalainen Andrzej Wawrzyk. Uutta vastustajaa jouduttiin yllättäen etsimään lyhyellä varoitusajalla, kun Wawrzyk jäi kiinni anabolisten steroidien käytöstä.
34-vuotias Washington on voittanut 19 ottelustaan 12 tyrmäyksellä. Hän on Boxrecin maailmanrakingissa 20:s, Helenius on 23:s.
Yli satakiloinen ja kaksimetrinen Wilder, 31, on voittanut 37 ammattilaisottelustaan peräti 36 tyrmäyksellä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä