Real Madrid nuiji Gironan – Huippuhankinta Thibaut Courtois kulutti jälleen penkkiä
Kuva: Getty Images
Real Madrid oli Suomen aikaa sunnuntaiyönä tyly vieras Gironalle, kun se haki maukkaan 4-1-vierasvoiton. Girona oli ottelussa se joukkue, joka meni ensin johtoon, mutta Real Madrid pääsi tuloksellisesti peliin mukaan kahdella Marco Asension hankkimalla rankkarilla. Ikoniset Sergio Ramos ja Karim Benzema ampuivat pilkut varmuudella sisään ja Real karkasi johtoon.
Gareth Bale teki Realin kolmannen maalin läpiajon päätteeksi, joka lopulta katkaisi Gironan selkärangan. Vahvassa pelivireessä ollut Bale syötti ulkosyrjällä ottelun viimeisen maalin, jonka Benzema pääsi viimeistelmään maalin edestä. Osuma näytti ensin paitsiomaalilta, mutta VAR varmisti maalin lailliseksi.
Madridilaisten maalilla pelasi jälleen Keylor Navas, eikä MM-kisoissa parhaaksi maalivahdiksi valittu Thibaut Courtois, joka siirtyi pari viikkoa sitten Chelseasta Realiin. Navas on pelannut alkukauden kaikki kolme virallista ottelua ja Chelseasta tullut belgialainen on kuluttanut penkkiä. Ensimmäisessä sarjapelissä Navas piti Getafea vastaan nollat ja Gironaa vastaan Navas oli itse varmuus, joten päävalmentaja Julen Lopeteguilla on positiivinen maalivahtiongelma.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen