Putin marssittaa valiojoukkonsa taklaamaan jalkapallohuligaaneja – Nollatoleranssi ja ankarimmat rangaistukset
Kuva: Getty Images
Vladimir Putinin valiojoukot eli salainen poliisi, joka tunnettiin ennen KGB:nä, vastaa kesän 2018 jalkapallon MM-kisojen turvallisuudesta.
Joukot pitävät huolen kisojen aikana, että huliganismia eikä laitonta lippukauppaa esiinny Venäjän kisakaupungeissa. Rikkeiden suhteen käytännössä on nollatoleranssi ja rangaistukset ovat ankaria.
Putin haluaa kisojen pysyvän tahrattomina, sillä hän pitää kotikisoja tärkeänä Venäjän positiivisen imagon kannalta.
Salainen poliisi on jo aloittanut toimensa Venäjällä iskemällä venäläisten jalkapallohuligaanien kimppuun, kertoo Venäjän jalkapallomaajoukkueen kannatusyhdistyksen johtaja Alexander Shprygin Sportsmailin mukaan.
Lähde: Sportsmail
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen