Pohjois-Irlanti menossa EM-lopputurnaukseen Suomen lohkosta: ”Joukkue on kehittynyt valtavasti”

Pohjois-Irlanti haki Färsaarilta eilen 3-1-voiton Suomen EM-karsintalohkossa. Pohjois-Irlanti johtaa lohkoa 16 pisteellä ja varmistaa kisapaikkansa, jos se voittaa kotonaan Unkarin maanantaina.
Maa ei ole koskaan selviytynyt EM-lopputurnaukseen. MM-lopputurnauksessa se on ollut mukana kolmesti, edellisen kerran vuonna 1986.
– Onhan siitä todella pitkä aika. Tämä joukkue on kehittynyt valtavasti parin viime vuoden aikana ja kisapaikka olisi loistava saavutus, kertoi joukkueen valmentaja Michael O’Neill BBC:n haastattelussa.
– Hieno tilanne, että pääsemme pelaamaan kisapaikasta kotikentällä. Voiton palkinto olisi todella suuri. Meillä on jopa hieman pelivaraa laskennallisesti, joten kyse ei ole pakkovoitosta, vaikka jotkut niin puhuvatkin.
– Pääsemme peliin lohkon kärkijoukkueena ja teemme kaikkemme, että voittaisimme.
Kun Unkari ja Romania pelasivat eilen tasapelin, on Pohjois-Irlanti jo käytännössä varmistanut vähintään jatkokarsintapaikan.
Norwich Cityn Kyle Lafferty on ollut joukkueen avainpelaaja karsinnoissa, hän on iskenyt kuusi maalia, niistä kaksi Suomen verkkoon. Maanantain ottelun jälkeen Pohjois-Irlanti pelaa vielä lohkojumbo Kreikkaa vastaan kotona sekä Suomea vastaan vieraissa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin