Peter Cech hourailee: ”Chelsea yhä suurin mestarisuosikki”
Kuva: Getty Images
33-vuotias maalivahti Peter Cech siirtyi Chelseasta Arsenaliin kesällä 11 miljoonalla punnalla. Vihollisleiriin siirtymisestä huolimatta tshekkivahdilla tuntuu olevan edelleen sympatioita vanhaa seuraansa kohtaan.
Chelsea on aloittanut kauden murheellisesti. Hallitseva mestari on sarjassa 16:ntena vain kahdeksalla pisteellä yhtä monesta ottelusta. Joukku on menettänyt jo nyt 16 pistettä, kun viime kaudella se menetti yhteensä 27 pistettä 38 ottelussa. Jostain syystä Cech pitää silti edelleen Chelseata suurimpana mestarisuosikkina, vaikka ero johtavaan Manchester Cityyn on jo kymmenen pistettä.
– Heidän peliesityksensä on ollut yllättävä, sillä Chelsea on edelleen sarjan kovimpia joukkueita. En pelaa enää siellä, joten on hankala arvioida, mistä siellä oikein on kyse. Mutta kausi on pitkä ja minun silmissäni Chelsea on edelleen suurin mestarisuosikki, Cech houraili nettisivusto Metron mukaan.
LUE MYÖS:
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
- Miro Heiskanen tehokkaana – 50 tehopistettä täyteen!
- Kovanaamat mukana Lahdessa – ainakin kahdet jäähyväiset edessä
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä