Perinteikäs seura rajussa syöksyssä, fanit raivoissaan: ”Paskat sheikistä!”
Kuva: Getty Images
Saksalaisseura 1860 Münchenin kausi 2. Bundesliigassa oli katastrofi. Kentän ulkopuolisten skandaalien ohella perinteikkään seuran kausi päättyi putoamiseen, eikä tuska päättynyt vielä siihenkään.
Seuran omistaja, jordanialainen sheikki Hasan Ismaik on herättänyt ristiriitaisia tunteita jatkuvasti ja nyt läikkyi yli pahasti. 1860 Münchenillä oli maksamattomia rästejä 11 miljoonaa euroa, joita Ismaik ei monenlaisista vakuutteluista huolimatta hoitanut ajoissa ja seuralta evättiin lisenssi.
Näin ollen 1860 München ei voi jatkaa ammattilaisseurana ja pelata ensi kaudella 3. ligassa. Ismaik ilmoitti pysyvänsä edelleen kuitenkin seuran tukena ja toivovansa paikkaa Regionalligassa. Fanit eivät kuitenkaan enää kuunnelleet selityksiä varapuheenjohtaja Heinz Schmidtiltäkään.
– Paskat sheikistä! Paskat hänen rahoistaan, fanit raivosivat Schmidtin puheen päälle BILDin mukaan.
Schmidt teki kuitenkin selväksi, että seura ei ole halukas jatkamaan mitään yhteistyötä Ismaikin kanssa.
– Se ei innosta minua tippaakaan, pystymme ainakin teoriassa maksamaan joukkueelle itsekin.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle