Perinteikäs seura rajussa syöksyssä, fanit raivoissaan: ”Paskat sheikistä!”

Kuva: Getty Images
Saksalaisseura 1860 Münchenin kausi 2. Bundesliigassa oli katastrofi. Kentän ulkopuolisten skandaalien ohella perinteikkään seuran kausi päättyi putoamiseen, eikä tuska päättynyt vielä siihenkään.
Seuran omistaja, jordanialainen sheikki Hasan Ismaik on herättänyt ristiriitaisia tunteita jatkuvasti ja nyt läikkyi yli pahasti. 1860 Münchenillä oli maksamattomia rästejä 11 miljoonaa euroa, joita Ismaik ei monenlaisista vakuutteluista huolimatta hoitanut ajoissa ja seuralta evättiin lisenssi.
Näin ollen 1860 München ei voi jatkaa ammattilaisseurana ja pelata ensi kaudella 3. ligassa. Ismaik ilmoitti pysyvänsä edelleen kuitenkin seuran tukena ja toivovansa paikkaa Regionalligassa. Fanit eivät kuitenkaan enää kuunnelleet selityksiä varapuheenjohtaja Heinz Schmidtiltäkään.
– Paskat sheikistä! Paskat hänen rahoistaan, fanit raivosivat Schmidtin puheen päälle BILDin mukaan.
Schmidt teki kuitenkin selväksi, että seura ei ole halukas jatkamaan mitään yhteistyötä Ismaikin kanssa.
– Se ei innosta minua tippaakaan, pystymme ainakin teoriassa maksamaan joukkueelle itsekin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon