Peräti viisi suomalaista mukana Espanjan MM-rallissa – testi-EK:lla iso yllätys
Kuva: Getty Images
Hyundailla ajava uusiseelantilainen Hayden Paddon oli yllättäen nopein Espanjan MM-rallin testierikoiskokeella. Hän oli 0,2 sekuntia nopeampi kuin jo maailmanmestaruuden varmistanut Sebastien Ogier.
Jari-Matti Latvala oli testipätkällä kuudes kaksi sekuntia Paddonia hitaampana.
– Tämä oli hyvä paikka testata, että auto toimii juuri kuten pitääkin. Huomenna painamme hiekalla urku auki alusta asti. Lähtöpaikka on tosi hyvä, joten on saatava hyvät asemat kilpailussa ennen kuin siirrytään asfalttiosuuksille. Sillä alustalla en ole ihan parhaimmillani, mutta tämä on hyvää opettelua, Paddon kertoi wrc.comin nettisivuilla.
Latvalan lisäksi suomalaisista ovat WRC2-luokassa mukana Esapekka Lappi, Jari Ketomaa ja Teemu Suninen sekä RC4-luokassa Max Vatanen. 3,2 kilometrin mittainen yleisöerikoiskoe Barcelonassa avaa kilpailun tänä iltana, yhteensä rallissa ajetaan 23 EK:ta.
LUE MYÖS:
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan