Pelicansiin siirtynyt Oliwer Kaski perusteli ratkaisuaan lähteä HIFK:sta – ”Tämä on paras paikka ottaa askel eteenpäin”
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella Helsingin IFK:n puolustuksessa luutinut Oliwer Kaski siirtyi alkavaksi kaudeksi Lahteen Pelicansin riveihin.
Kaski nakutti viime kaudella runkosarjassa ja pudotuspeleissä yhteensä 23 tehopistettä, joista peräti 12 oli maaleja.
Kaski haluaa tuoda omia ominaisuuksiaan Pelicansin pelaamiseen.
– Odotan, että pystyn tuomaan Pelicansiin erityisesti osaamista kiekolliseen peliin ja ylivoimatilanteisiin. Ylivoimatilanteilla on nykyään iso merkitys, niissä pitää pystyä olemaan tehokas, Kaski kertoi Liigan tekemässä haastattelussa.
23-vuotias Kaski kertoi, mitkä syyt veivät miehen Helsingistä Lahteen.
– Täältä Lahdesta oli tosi kova kiinnostus minua kohtaan. Koin myös, että tämä on paras paikka siihen, että pystyn ottamaan urallani seuraavan askeleen ylöspäin, Kaski perusteli ratkaisuaan.
Lähde: Liigan verkkosivut
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan