Paul Scholes julmana: ”Aguero ainoa Valioliigan todellinen huippu”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin entinen keskikenttäpelaaja Paul Scholes tuntuu olevan hanakka ottamaan kantaa jalkapallomaailman asioihin.
Scholes toimii BT Sport-kanavan jalkapalloasiantuntijana. Hänen mielestään Englannin Valioliigassa ei todellakaan pelaa maailman tai edes Euroopan parhaita pelaajia.
– Näin se asia on, kun katsotaan, millaisia pelaajia on Valioliigaan tullut. Manchester Cityn hyökkääjä Sergio Aguero on ainoa, joka mahtuisi avauskokoonpanoon esimerkiksi Barcelonassa, Real Madridissa tai Bayern Münchenissa, Scholes paaluttaa.
– Parhaat pelaajat ovat Barcelonassa, Real Madridissa ja Bayern Münchenissa, sitten tulevat PSG ja Juventus. Englantilaisten joukkueiden taso tulee selkeästi näiden alapuolella.
– Kun katsot Valioliigan huippujoukkueiden pelaajia, kuinka moni sieltä mahtuisi pelaamaan Barcelonassa? Tai Realissa tai Bayernissa? Epäilen ettei kukaan muu kuin yksittäinen poikkeus, joka on Aguero, Scholes kritisoi.
LUE MYÖS:
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa