Patrik Laine debytoi Montrealissa – toinen suomalainen varasti otsikot
NHL:n harjoitusottelut jatkuivat viime yönä. Patrik Laine pääsi ensimmäistä kertaa irti Montrealin paidassa.
Laine haki hanakasti maalia laukoen ottelussa viidesti, mutta vielä verkko ei heilunut. Sen sijaan Oliver Kapanen käytti näyttöpaikkansa tehokkaasti syöttäen kaksi Montrealin maalia 5-0-voitossa Philadelphiaa vastaan. Eetu Mäkiniemi pelasi reilut puolet pelistä Philadelphian tolppien välissä ja nappasi 13 torjuntaa päästäen yhden maalin.
Dallasin ja Coloradon ottelussa suurimmat tähdet olivat sivussa, mutta ottelussa nähtiin suomalaismaali, kun Arttu Hyry laukoi Dallasille osuman Starsin voittaessa 3-2. Justus Annunen torjui Coloradon maalilla ottelusta puolet ottelusta torjuen 14 kertaa ja päästäen yhden maalin.
Utah nappasi 3-2-voiton Los Angelesista ja Matias Maccelli teki esityön kahteen Utahin maaliin. Henri Jokiharju sai syötön tililleen Buffalon murjoessa Columbuksen 6-1.
Viaplay esittää kaikki NHL-ottelut suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle