Palloliittoa kritisoinut huippuvalmentaja käänsi kelkkansa: ”Olin yllättynyt”
Kuva: Juha Tamminen
Juha Malinen toimi Palloliiton valmentajana poikien maajoukkueissa vuosina 1990-1993. Sen jälkeen Malinen on tehnyt pitkään töitä seurajoukkuepuolella, kunnes palasi maajoukkuetoimintaan ja Palloliiton palvelukseen syksyllä 2017.
Ennen paluutaan Palloliiton leipiin sosiaalisessa mediassa aktiivisesti toimiva Malinen otti usein kantaa Palloliiton toimintaan usein kriittisestikin. Palloliiton leipiin palattuaan Malinen on vakuuttunut nykyisestä tekemisen meiningistä.
– Kun palasin hämmennyin siihen työn määrään ja ammattitaitoisten ihmisten määrään, joita Palloliitossa on. Olin yllättynyt kuinka selkeästi rooleja on jaettu ja kaikki voimavarat käytetään hyväksi. Turhaa tekemisen meininkiä ei ole. Viimeistään nyt, kun uusi rakennemuutos on tehty Palloliitossa, niin se viimeistään antaa muillekin kuvan, että nyt oikeasti keskitytään rakentamaan suomalaisen nuoren jalkapallotarina mahdollisimman vahvalle pohjalle ja sitten me halutaan myös menestyä ja tehdä se läpimurto, Malinen toteaa Huuhkaja-TV:n erikoishaastattelussa.
Lähde: Huuhkaja-TV
LUE MYÖS:
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi