Nyt se on varmaa: Kakkosen Legirus Inter lopettaa toimintansa – ”Ei ollut muita vaihtoehtoja”

Viime kaudella Kakkosen A-lohkossa neljänneksi tulleen Legirus Interin toiminta loppuu. Korsolaisjoukkueen johto päätti torstaisessa sääntömääräisessä vuosikokouksessaan päättää seueatoiminnan. Seuralla oli talousvaikeuksia tukijoiden puutteen vuoksi, eikä tarvittavaa rahasummaa saatu kasaan ensi kauden läpiviemiseksi.
– Meillä ei ole muuta kuin velkaa ja tilit ovat tyhjät, joukkueen urheilutoimenjohtaja Jari Kurittu kertoi Vantaan Sanomille.
– Näissä olosuhteissa ei ollut muita vaihtoehtoja, kuin ajaa seura alas.
Kurittun mukaan seura ajetaan konkurssiin tai puretaan.
– Joko joku velkojista hakee meidät konkurssiin tai sitten suoritamme yhdistyslain mukaiset toimenpiteet seuran purkamiseksi. Hyvin vähän dramatiikkaa tähän lopulta liittyy. Myöhemmin selviää, mikä on kaikista järkevin tapa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn