Nyt se on virallista: Willian jättää Chelsean

Chelsean riveissä peräti seitsemän kautta viihtynyt brassi Willian jättää seuran. Keskikenttäpelaaja ilmoitti sunnuntaina sosiaalisessa mediassa, että yksi luku hänen urallaan on nyt tullut päätökseensä.
Chelsea olisi halunnut pitää Willianin edelleen, mutta jatkosopimuksen pituus, kaksi vuotta, ei kelvannut brassille.
Tätä voidaan pitää hyvänä uutisena tuoreelle FA cup-mestarille Arsenalille, joka on tietojen mukaan valmis työllistämään miehen kolmeksi vuodeksi.
Willianista ovat käyneet kilpaa myös David Beckhamin mentoroima MLS-seura Inter Miami sekä Barcelona. Kummankin sopimustarjoukset ovat olleet Arsenalin vastaavia lyhyempiä, joten useiden lähteiden mukaan on vain päivien kysymys, että Arsenal julkistaa Willianin olevan tulevaisuudessa Tykkimies.
– Vietin seitsemän hienoa vuotta Chelseassa. Voittamiemme pokaalien lisäksi opin paljon itsestäni ihmisenä. Nyt on aika siirtyä eteenpäin, jätän tämän seuran pystyssä päin, sillä tiedän, että annoin aina kaikkeni, kun pidin Chelsean paitaa ylläni, Willian kertoi jäähyväisviestissään Chelsea-kannattajille.
Valioliiga ja Willian palaavat takaisin iloksemme 12.9. V Sport urheilukanavilla ja Viaplay.fi:ssä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta