Nyrkkeilyn supertähti homofobisena: ”Heidät on surmattava”

Filippiiniläinen nyrkkeilijä ja poliitikko Manny Pacquiao on jälleen ottanut vahvasti kantaa homoseksuaalisuutta vastaan. BBC:n mukaan Pacquiao kuvasi homoseksuaaleja ihmisiä pahemmiksi kuin eläimet.
– Sanon vain sen, mikä on totuus. Raamatussa sanotaan niin, nyrkkeilijä kohahdutti harjoitusten jälkeen kotikaupungissaan.
Homovastaisten kommenttien vuoksi Nike sanoi jo aiemmin sopimuksensa irti Pacquiaon kanssa.
Lausunnot tuohduttivat monet ihmiset kuten homoseksuaalin ammattikoripalloilijan Jason Collinsin sekä Pacquiaon verivihollisen Floyd Mayweatherin. Filippiiniläinen pyysikin kommenttejaan anteeksi Facebookissa kertoen, ettei hänen ollut tarkoitus loukata ketään, mutta että hän on yhä homoavioliittoja vastaan.
Torstaina Pacquiaon Instagram-tilille ilmestyi teksti:
– Jos miehellä on seksuaalisuhde toisen miehen kanssa, kuten miehen ja naisen välillä kuuluu olla, ovat molemmat tehneet inhottavan teon. Heidät on surmattava; heidän verensä on valuva heidän päistään.
Filippiiniläismedia ehti ottaa ruutukaappauksen tekstistä ennen kuin se poistettiin näkyvistä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu