Nyrkkeilylegenda George Foreman kehottaa lajinvaihtoon: ”Conor McGregor on parempi iskijä kuin vapaaottelija”

Conor McGregorin paluu vapaaottelun UFC-kehiin ei ole sujunut aivan irlantilaisen odotusten mukaisesti. Edessä on toki todennäköisesti uusinta Dustin Poirieria vastaan ja lisäksi suunnitteilla on nyrkkeilyottelu ex-mestari Manny Pacquaioa vastaan.
McGregorin kohtalona taannoisessa Poirier-tappiossa olivat nimenomaan vastustajan potkut. Nyrkkeilylegenda George Foreman onkin nyt nostanut esiin kysymyksen, onko vapaaottelu sittenkään McGregorin paras laji.
– Tämä on McGregorin vaikea hyväksyä, mutta hän on parempi iskijä kuin vapaaottelija. Näkisin hänet nyt mieluummin nyrkkeilykehässä, Foreman sanoi Irish Timesille.
Foreman uskoo, että McGregorilla on todellinen mahdollisuus lyödä filippiiniläinen mestari Pacquaio. McGregor on nähty nyrkkeilykehässä aiemminkin, joten ihan pystymetsästä hän ei otteluun tulisi.
– Hän on jo tottunut nyrkkeilyyn, eikä tulee enää menestymään vapaaottelussa. Pacquaio on toki erittäin hyvä, mutta McGregor voi lyödä hänet nyrkkeilyottelussa – kunnon säännöt, kymmenen erää, hän voi voittaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa