Nuoremmalla Murphyllä vahva debyytti: ”Olin niin innoissani päästessäni taas parketille”
Kuva: Getty Images
Susijengistä tutun Ericin pikkuveli Alex Murphy siirtyi täksi kaudeksi Florida Gatorsin riveihin. Siirtokarenssi on nyt kärsitty ja tulosta tuli heti debyyttiottelussa.
Suomalaisamerikkalainen Murphy pelasi lauantai-iltana ensimmäisen ottelunsa Yhdysvaltain yliopistosarjassa Florida Gatorsin riveissä. Wake Forestia vastaan hän pelasi 27 minuuttia ja teki siinä ajassa yhdeksän pistettä, kahmi neljä levypalloa, otti kaksi riistoa ja teki kaksi blokkia. Florida voitti ottelun pistein 63-50.
– Olin niin innoissani päästessäni taas parketille näiden jätkien kanssa. Oli mahtavaa taas päästä tositoimin, Murphy iloitsi seuransa verkkosivuilla.
Murphyn luotsi Billy Donovan kehui 206-senttistä ja yli satakiloista pelaajaansa debyytin jälkeen.
– Hän on tarpeeksi iso ja vahva, pystyy ottamaan levypalloja sekä tekemään eri asioita vaikuttaakseen peliin. Oli hienoa nähdä hänen pelaavan.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle