Nousu viittä vaille valmis – hyviäkin suomalaisuutisia Tanskasta
Kuva: Getty Images
Tanskan jalkapallo on vetänyt suomalaispelaajia puoleensa jo jonkin aikaa. Huuhkajien viime karsintojen pelaajista Tim Sparv, Joni Kauko ja Pyry Soiri pelaavat Tanskan pääsarjassa ja Markku Kanervan ajan muista Huuhkaja-pelaajista Markus Halsti edusti Kaukon ja Soirin tapaan Esbjergiä.
Esbjergin kausi päättyi pettymykseen, sillä joukkue putosi pääsarjasta. Sparvin Midtjylland jyrää kohti mestaruutta, mutta loukkaantumisten runtelema kausi on pitänyt Huuhkaja-kapteenin pitkälti sivussa.
Tanskan ykkösdivisioona on käytännössä ratkennut: Vejle tulee nousemaan takaisin pääsarjaan. Ja joukkueen puolustuksen keskellä peliä johtaa Juhani Ojala, Huuhkajissa Kanervan aikaan pelannut toppari hänkin.
Vejle tuli Suomessa tunnetuksi alkujaan siitä, että seuran omistaa sama taho kuin HIFK:n viime vuoden kevään ostajat. Ojala haki vastuuta Häckenistä, mutta sitä tuli niukasti – ja sitten toppari siirtyi Vejleen. Tarkoitus oli tuoda kokemusta joukkueeseen ja sitä myös tuli. Nyt tavoite on täyttymässä ja joukkue nousemassa takaisin.
Maanantaina Vejle voitti Roskilden 4-1 ja Ojala pelasi täydet minuutit. Joukkue johtaa sarjaa seitsemällä pisteellä, kun pelejä on jäljellä vain neljä. Näyttää siis todennäköiseltä, että Juhani Ojala juhlii sarjanousua vielä tämän heinäkuun aikana.
LUE MYÖS:
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi