Norjan tähtihiihtäjä koki kauhunhetkiä kisassa – moottorikelkka ajoi päälle

Norjalaisässä Martin Johnsrud Sundby voitti perinteisen Birkebeinrennetin, mutta kaukana ei ollut että kisa olisi päättynyt huomattavasti murheellisemmin.
Pitkänmatkankisaa oli hiihtämättä vajaa 20 kilometriä ja Sundsby johti kilpailua suhteellisen selvästi. Moottorikelkalla liikkunut tv:n kuvausryhmä seurasi hetken kakkosena hiihtänyttä Simon Östenseniä, mutta kiihdytti sitten ottamaan kuvaa kärkihiihtäjästä.
Kaikki ei mennyt kuitenkaan suunnitellusti, vaan kelkka törmäsi suoraan Sundbyyn, joka lensi törmäyksen voimasta vauhdilla hankeen.
– Emme tiedä tarkalleen mitä tapahtui, tietysti tällainen on hyvin onnetonta. Latu-uran vasemmalla puolella on ura moottorikelkalle ja luultavasti Sundby on vaihtanut sille uralle kuulematta sen tuloa. Tästä huolimatta tapaus oli skootterin vika, ei Sundbyn, Ski Classicsin johtaja David Nilsson sanoi NRK:lle.
Sundby selvisi törmäyksestä kuitenkin katkenneella sauvalla eikä loukkaantunut itse ja jatkoi maaliin saakka kisan kärjessä.
– En ollut erityisen ilahtunut, mutta sen ehkä osaatte kuvitellakin, Sundby sanoi maalissa tapaukselle jo naureskellenkin.
– Ajattelin että ”nyt kaikki varusteet menevät p…aksi”. Sauva katkesi, mutta sekin saatiin hoidettua.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa