Norjan liigan ”suomalaisjoukkue” putosi sarjatasoa alemmas

Suomalaisen entisen pelaajasuuruuden Simo Valakarin valmentama Tromsö IL ei pelaa ensi kaudella Norjan pääsarjassa.
Tromsö pelasi sunnuntaina 1-1-tasapelin Stabaekin kanssa, ja sen tippuminen sarjatasoa alemmas varmistui. Voitolla Tromsö olisi pysynyt liigakentillä.
Tromsö jäi sarjassa toiseksi viimeiseksi. Sillä oli kasassa sama määrä pisteitä kun kahdella seuraalla joukkuella, mutta koska Tromsöllä oli huonompi maaliero, sen kohtaloksi tuli tippua. Norjan liigan kaksi viimeisintä joukkuetta putosivat.
Tromsö on ollut Norjassa eräänlainen suomalaisjoukkue, sillä joukkueessa pelaa peräti kolme maajoukuepelaajaa: A-maajoukkueen Robert Taylor ja Juha Pirinen sekä alle 21-vuotiaiden maajoukkueen runkopelaaja, isä-Valakarin poika Onni Valakari.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon