Norjalaisten katastrofille syy – ”Surkeat sukset – skandaali!”
Kuva: Getty Images
Lähes varmana naisten viestikultamitalistina Sotshin olympialaisissa ennakkoon pidetty Norja jäi lauantaina lopulta viidenneksi. Syypää löydettiin työvälineistä. Mitalit nappasivat Ruotsi, Suomi ja Saksa.
Dagbladetille tapahtunutta kommentoinut ex-huippuhiihtäjä Oddbjörn Hjelmeseth ei säästellyt sanojaan.
– Väitän, että tämä on skandaali. Heillä oli surkeat sukset. En usko, että ikinä on ollut noin huonoja, ex-olympiamenestyjä ruoti.
– Emme onnistuneet tänään. Emme voi kuin harmitella, ettemme ottaneet mitalia. Meidän olisi pitänyt olla parempia tänään, maajoukkueen päävalmentaja Trond Nystad puolestaan valitteli Verdens Gangille.
– Tämä ei ole ensimmäinen eikä varmasti viimeinen kerta kun häviämme suksissa. Meidän pitää yrittää löytää siihen ratkaisu, hän jatkoi.
LUE MYÖS:
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Ranskan avoimiin uusi valtias
- Leijonat finaalijahtiin lauantaina
- Argentiinalaiset huokaisivat helpotuksesta