Norjalaishiihtäjä vastaa äidilleen: ”Minulla on vielä korjattavia asioita”

Torstaina 15 kilomterin perinteisen kisassa sijalle 13. jäänyt Norjan Martin Johnsrud Sundby sai Norjan TV:n suorassa lähetyksessä kovaa kritiikkiä omalta äidiltään. Sundby on kuullut äitinsä terveiset, mutta aikoo uhmata niitä.
Gro Johnsrud Langslet kehotti poikaansa lähtemään kotiin kisan jälkeen, koska esitys oli hänen mukaansa ”kauden huonoin”.
– Hän on kyllä hyvin lähellä totuutta, Martin Johnsrud Sundby myönsi Dagbladetille.
– Mutta en kuitenkaan vielä lähde kotiin, minulla on joitain asioita vielä korjattavana ennen sitä. Viestistä tulee todella tärkeä ja meidän pitää keksiä jotain todella fiksua saadaksemme kultaa. Ja siinä haluan olla mukana.
Sundby ei kuitenkaan pidä Norjaa viestin suosikkina.
– Suosikkina ei, kaukana siitä, olemme nyt ulkopuolella. Ruotsilla on ollut kolme eri hiihtäjää mitaleilla ja he ovat todella vahvoja.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin