Niclas Sandells lopettaa juoksu-uransa
Kuva: Getty Images
31-vuotias maileri Niclas Sandells lopettaa urheilu-uransa. Hän voitti urallaan useita 800 ja 1500 metrin Suomen mestaruuksia. Menestystä karttui myös maaotteluista, halli- ja viestimestaruuskisoista.
– On aika siirtyä uusiin haasteisiin elämässä ja jättää kilparadat nuorille lupauksille, Sandells kertoi SUL:n nettisivuilla.
Vuosi 2012 oli Sandellsin uran paras, kun hän oli mukana sekä Helsingin EM-kilpailuissa että Lontoon olympialaisissa. Helsingissä hän oli loistokunnossa ja juoksi itsensä finaaliin ollen jopa mitalisuosikki. Haaveet kaatuivat kuitenkin kaatumiseen finaalissa.
– Kilpaurheilun parissa olen saanut kokea paljon hyviä hetkiä. Päällimmäisenä muistona ovat Helsingin EM-kisat, ennätysjuoksut Lapinlahden Eliittikisoissa ja Lontoon olympialaiset, Sandells sanoo.
Sandells juoksi 1500 metrin ennätyksensä 3.36,88 Lapinlahdella kesällä 2012.
Viimeisen parin vuoden aikana Sandells on kampaillut loukkaantumisten ja sairastelujen kassa.
– Olin ajatellut, että lopettaisin Zürichin EM-kisojen jälkeen, mutta viime vuosi meni sairastelujen takia penkin alle, ja olisi tuntunut huonolta lopettaa sellaiseen kauteen, Sandells sanoo.
Juoksijan valmistautumista kuluvalle kaudelle kiusasivat polvi- ja akillesjännevaiva. Porin Kalevan kisoissa hän juoksi kuitenkin 800 ja 1500 metrillä toiseksi.
– Pystyin kilpailemaan kansallisella tasolla ihan hyvin, vaikkei se tietysti ollut sitä mitä tavoittelin, Sandells kertaa päättynyttä kautta.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- Annina Rajahuhta: ”Ylivoima ratkoo pelejä”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun