NHL:ään varattu suomalainen vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
22-vuotias hyökkääjä Julius Vähätalo siirtyy Mikkelin Jukurien Liiga-miehistöön. Vähätalon ja Jukurien välinen sopimus on yksivuotinen.
Tällä kaudella Vähätalo merkkautti pelaamissaan 45 ottelussa tehopisteet 3+4. Kaikkiaan vasemmalta ampuva Vähätalo on pelannut Liigassa 148 runkosarjaottelua, joissa pisteet 16+9.
– Mukava olla Mikkelissä uuden alussa. Halusin tulla Jukureihin kehittymään ja ottamaan ison roolin hyökkäyskalustossa. Tiedän, että Mikkelissä olosuhteet ovat kunnossa ja nyt on minun vuoroni ottaa vastuuta tulevaisuudesta, pohtii Vähätalo.
NHL-seura Detroit Red Wingsin vuonna 2014 varaaman Vähätalon pelaajaprofiili on myös Jukurien päävalmentajan Risto Dufvan mieleen.
– Kyseessä on nuori lupaus, joka hakee ympäristön vaihdoksella uutta askelta pelaajauralleen. Vähätalo sopii meidän nuorentuneeseen joukkueeseen erittäin hyvin, pohtii Dufva.
Lähde: Jukurien verkkosivut
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat