NHL-seuraikonille huikea kunnianosoitus politiikolta

Koko NHL-urnasa Ottawa Senatorsia edustanut Chris Neil sai viime lauantaina täyteen tuhat liigaottelua kanadalaisjoukkueen paidassa. Upean merkkipaalun kunniaksi kanadalaispelaajaa on muistettu lukuisin tavoin sekä seuran että ulkopuolisten henkilöiden puolesta.
Kanadan edustajainhuoneen, eli paikallisen eduskunnan, jäsen Larry Miller piti eilisessä istunnossa puheenvuoron, jossa hän onnitteli tuhat NHL-ottelua täyteen saanutta Neiliä. Neilin pelipaitaan istunnossa pukeutunut Miller ylisti pelaajaa, joka on toiminut erinomaisena roolimallina ja inspiraation lähteenä kaikille jääkiekkoa seuraaville henkilöille jo vuosien ajan. Hän myös kiitti Neiliä ja hänen vaimoaan, jotka ovat toimineet aktiivisesti paikallisissa hyväntekeväisyysjärjestöissä.
Puheensa lopussa Miller julisti puheenpitopäivämäärän olevan myös ”Chris Neil -päivä” hänen kotikunnassaan Grey Highlandissa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa