NHL-kovakasvo Sami Helenius arvioi: ”Ei riitä, että olet ruma ja tyhmä”
Kuva: Getty Images
NHL-kaukaloissa kovan uran, nimenomaan kovalla pelityylillä tehnyt Sami Helenius, arvioi taannoin Suplan NHL-podcastissa lajin muutosta. Hänen mukaansa jääkiekko on kehittynyt ”old time hockey” -ajoista paljon.
Tätä myötä myös tappelut ovat vähentyneet – ja Heleniuksen mielestä tämä on oikea suunta.
– Peli on muuttunut paljon niistä ajoista, kun itse pelasin. Kilot ja sentin ovat tulleet alaspäin ja peli on nopeutunut huomattavasti. Joka joukkueella oli ennen pelaajia, jotka eivät montaa minuttia pelanneet, mutta sitten kun olivat jäällä, asioita alkoi tapahtua, Helenius kertoo Panu Markkaselle Suplan NHL Playoffs -podcastissa.
Heleniuksen mukaan ”goonit” ovat vähentymässä kaukaloista ja myös tappeluiden syyt ovat muuttuneet.
– Nykyään tappelut johtuvat pelitilanteista. Minun mielestä mennään aivan oikeaan suuntaan. Enää et pääset joukkueeseen olemalla iso, ruma ja tyhmä., Helenius arvioi.
– Jokaisella joukkueella on edelleen jätkiä, jotka tarvittaessa pystyvät suojelemaan muita pelaajia, mutta he ovat myös hyviä pelimiehiä. Siinä on suuri ero entiseen.
Viasat ja Viaplay näyttävät kanavillaan NHL:n klassikko-otteluita.
Lähde: Suplan NHL-playoffs –podcast. Uusin jakso on kuunneltavissa Suplassa.
LUE MYÖS:
- Näin jääkiekon MM-kisat jatkuu – puolivälieräparit ja aikataulu
- Vegas finaaleihin – suursuosikin kausi päättyi
- B-lohko Kanadan heiniä – superpari loisti
- A-lohkon ”finaali” meni Sveitsille – Suomi kohtaa seuraavaksi Tshekin
- Carolina nappasi ison voiton
- NY Knicks NBA:n finaaliin
- Norja varmisti puolivälieräpaikan
- Vegas nousi kanveesista ja voitti
- Kimi Antonelli taas ykkönen
- Leijonien voittokulku jatkui