Naisleijonien ex-luotsi vaatii tiukkoja linjauksia Ylellä: ”Pelaajien ei kannata vain roikkua mukana”

Naisleijonien entinen päävalmentaja Hannu Saintula vaati tiukkoja toimenpiteitä, jotta Suomi saadaan palautettua mitalikantaan. Sotshin olympialaiset päättyivät pettymykseen, kun Suomi sijoittui viidenneksi.
Tiistain päätöspelin 4-0-voitto Venäjästä jäi laihaksi lohduksi. Saintula sinänsä ei ollut yllättynyt tästä, onhan mitalit jo karttaneet joukkuetta jonkin aikaa.
– Avataan vielä vähän haavoja. Alla on kaksi neljättä sijaa MM-kisoista ja nyt viides sija. Tilanne pitää analysoida. Se voi sattua, mutta jotain pitää tehdä, Saintula kommentoi Ylen kisastudiossa Venäjä-pelin jälkeen.
– Otetaan ne pelaajat kelkkaan, jotka sitoutuvat seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Pitää olla rohkea ja tehdä linjauksia. Vaikea sen enempää puhua (yksittäistne) pelaajien puolesta, kun heillä on työpaikat ja opiskelut mietittävänä. Tukea pitää tulla tällaiselle projektille 100-prosenttisesti heidän perheiltään ja muulta tukijoukolta. Ei heidän kannata vain roikkua mukana.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa