Naisleijonien ex-luotsi vaatii tiukkoja linjauksia Ylellä: ”Pelaajien ei kannata vain roikkua mukana”
Kuva: Getty Images
Naisleijonien entinen päävalmentaja Hannu Saintula vaati tiukkoja toimenpiteitä, jotta Suomi saadaan palautettua mitalikantaan. Sotshin olympialaiset päättyivät pettymykseen, kun Suomi sijoittui viidenneksi.
Tiistain päätöspelin 4-0-voitto Venäjästä jäi laihaksi lohduksi. Saintula sinänsä ei ollut yllättynyt tästä, onhan mitalit jo karttaneet joukkuetta jonkin aikaa.
– Avataan vielä vähän haavoja. Alla on kaksi neljättä sijaa MM-kisoista ja nyt viides sija. Tilanne pitää analysoida. Se voi sattua, mutta jotain pitää tehdä, Saintula kommentoi Ylen kisastudiossa Venäjä-pelin jälkeen.
– Otetaan ne pelaajat kelkkaan, jotka sitoutuvat seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Pitää olla rohkea ja tehdä linjauksia. Vaikea sen enempää puhua (yksittäistne) pelaajien puolesta, kun heillä on työpaikat ja opiskelut mietittävänä. Tukea pitää tulla tällaiselle projektille 100-prosenttisesti heidän perheiltään ja muulta tukijoukolta. Ei heidän kannata vain roikkua mukana.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen