Näin maalivahdit valmistautuvat rankkareihin – ”Sattuman merkitystä pyritään vähentämään”

Jalkapallon MM-kisoissa on nähty jo useita rangaistuspotkuja ja rangaistuspotkukilpailuja. Maalivahdit valmistautuvat näihin erityisen huolella.
Joukkueiden valmennustiimit hankkivat usein tietoja pelaajista, että mihin he ovat aikaisemmin vetäneet rankkarinsa.
– Näitä tietoja kaivellaan jopa viiden vuoden takaa, eli maalivahdeilla on aika tarkat tiedot, Hongassa pitkän uran pelannut maalivahti Tuomas Peltonen kertoo.
– Tämän lisäksi on paljon tutkittua tietoa. Esimerkiksi ns. lähtöjalka-sääntö, eli jos pelaaja lähtee liikkeelle vauhtiin oikealla jalalla, ampuu hän todennäköisemmin oikealle, Peltonen lisää.
Entä kropan tai jalan asento, pystyykö niistä päättelemään jotain?
– Hollannissa tehtiin tutkimus tästäkin joskus. Siinä seurattiin eri maalivahtien toimintaa rankkareissa. Siinä kokeneet maalivahdit seurasivat enemmän jalkaterän asentoa ja kokemattomammat taas yläkropan asentoa. Torjuntoja tuli enemmän näille kokeneille maalivahdeille, Peltonen kertoo.
Peltosen mukaan maalivahtien toiminta rankkareissa on aina laskelmoitua.
– Ennakkovalmisteluilla pyritään siihen, että sattuman merkitystä vähennetään.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Kolme suomalaista maalinteossa NHL:ssä
- Huuhkajat taipui EM-karsinta-avauksessa
- Huuhkajien miehistö Tanskaa vastaan valittu
- Huuhkajien EM-karsinnat käynnistyvät – ”Ainut tavoite on päästä kisoihin”
- Veikkausliigan supertähti sai yllättävän vastaanoton kasvattajaseuransa faneilta – ”Jäi kyllä ikuisesti mieleen”
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Connor McDavid ylitti huiman rajapyykin
- Veikkausliigalegenda joutui lopettamaan vasten tahtoaan – ”Niin kuin avioliitto, niin tarvitsee kaksi, että se toimii”
- Suomalaislupaus säväytti Tallinnan maailmancupin sprintissä
- Miro Heiskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – Patrik Laine loistaa sentterinä
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Veikkausliigalegenda joutui lopettamaan vasten tahtoaan – ”Niin kuin avioliitto, niin tarvitsee kaksi, että se toimii”
- Miro Heiskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – Patrik Laine loistaa sentterinä
- Suomen joukkue Salpausselälle valittu – Iivo Niskanen ja Krista Pärmäkoski mukana